Gulyásleves
- Luca
- 2018. okt. 20.
- 2 perc olvasás
Ennél szebb őszi nap nem is lehetett volna a mai! A kedvenc hónapom az október: a legszebbek a színek, a nap kellemesen melengető, s amikor néha esik az eső, nagyon jól esik beburkolózni a meleg házba. Ehhez a mai napsütéses szombathoz remekül illett ez a forró gulyásleves. Késői ebédként ettük kint a kertben, még egy kicsit a nap is odasütött. Imádtam az egészet.
Sokféle gulyásleves létezik, minden családban más a bevált recept. Nálunk ez abszolút befutó, több receptet ötvöz, és isteni a végeredmény. Sok ideig fő, így célszerű egy hétvégi napot rászánni, de mindenképpen megéri, mert igazi életenergiával tölt fel.

Hozzávalók (6 személyre)
A leveshez
80 dkg marhalábszár
2 ek sertészsír
4 db vöröshagyma
1 db kisebb paradicsom
1 db tv paprika
3 nagy krumpli
3 gerezd fokhagyma
2 db nagy sárgarépa
1 db nagy fehérrépa
1 db kisebb zeller
1 ek édesnemes fűszerpaprika
fél ek csípős fűszerpaprika
1 ek só
1 tk őrölt fűszerkömény
2 db babérlevél
1 tk fekete bors
1 nagy csokor friss petrezselyem
A csipetkéhez
1 egész tojás
kb. 80 g finomliszt
1 tk só

A marhahúst kockákra vágom. A hagymát felaprítom, s egy nagy lábosban a zsíron egy kicsit megpirítom. Félrehúzom a tűzről, és hozzáadom a fűszerpaprikákat. Jól elkeverem, majd az egészet felöntöm másfél deci vízzel, visszateszem a tűzre, és elfőzöm a vizet (közben folyamatosan kavargatom, nehogy odaégjen).
Ezután jöhet rá a hús, amit fehéredésig pirítok (nem sütöm át teljesen, éppen csak, hogy kérget kapjon). Közben kis kockákra vágom a paradicsomot és a paprikát. Ezután a húst sózom, borsozom, megszórom a köménnyel, hozzáadom az átnyomott fokhagymát, az előzőleg felaprított zöldségeket, és a babérlevelet. Fedővel lefedve kb. másfél órán át főzöm a saját levében (ha nagyon elfőné a levét, öntök hozzá vizet).
Addig karikákra vágom a répákat, nagyobb darabokra a zellert (mert én nem szeretem megenni, csak az íze miatt kell bele), és felkockázom a meghámozott krumplit. Másfél óra leteltével hozzáadom őket a húshoz, s felöntöm az egészet 2 liter vízzel. A petrezselymet nem aprítom fel, hanem kettőbe hajtom, és átkötöm cérnával, így teszem a leveshez, amit majd a végén kiveszek. (Sokkal jobb a végén megszórni friss petrezselyemmel!) Fedő alatt még 50 percet főzöm, amíg a zöldségek meg nem puhulnak.
Addig elkészítem a csipetkét: egy kis tálba ütöm a tojást, hozzáadom a sót, és fokozatosan annyi lisztet, amíg jól gyúrható nem lesz. Az utolsó 5 percben a levesbe szaggatom, még pár percig forralom, és "már" kész is! :) Tálaláskor megszórom petrezselyemmel, friss kenyeret adok hozzá.
Comments